Мы всегда на пульсе вашего стоматологического здоровья


    Услуги Статьи Вопросы
LiveZilla Live Help


Показання до вітальної екстирпації.

При несформованому корені:   
1) Гострий гнійний пульпіт
2) Пульпіт ускладнений періодонтитом
3) Хронічний гангренозний пульпіт

При сформованому корені:
Застосовується при неефективності, або протипоказах до берігаючих методів.  

При вітальній екстирпації на початкових етапах, які однакові в попередніх методах, виникають  схожі ускладнення. А в екстирпаційному методі додається етап обробки  корневих  каналів,  що підвищує  ризик виникнення ускладнень і помилок,особливо в молочних  зубах. На першому  етапі проводиться повноцінна пульекстерпація, що буде забезпечене, якщо достатньо широко  розкриті устя каналів. Крім того, щоб не залишилось обривків пульпи в каналах, необхідно  ретельно вичистити  їх  за допомогою багаторазового  введення в кореневі канали пульпо екстрактора та інших ендодонтичних інструментів і промивання антисептиками за допомогою ватних турунд на кореневих голках.

Ретельне вилучення пульпи попередить виникнення залишкового (кореневого пульпіту) і хронічного  періодонтиту, сенсибілізації організму до мікробів та продуктів їх розпаду.

Обробка каналів розпочинається з визначення довжини канала, якщо довжина буде завищена існує  ризик  пошкодження ,або загибель зачатка постійного зуба, пошкодження росткової зони, травма  петіодонту, проштовхування інфекції за межі канала, що спричиняє періодонтит. Заменшена  довжина  призводить до не повноцінної  обробки  каналів. Також неповноцінна  обробка  кореневих  каналів  буде  тоді,  коли  лікар  розраховує лише  на  дію  медикаментів  і  недооцінює  механічну (інструментальну) обробку  каналів. Для  промивання  кореневих  каналів потрібно  використовувати  розчини,що  володіють  наступними  властивостями: розчинення  вітальної  пульпи, некротизованої  залишкової  пульпу,  проникати в ділянки, що не  доступні для  ручної  обробки, володіти антибактеріальними властивостями, створювати  умови  для  ковзання інструмента. Цим вимогам  в більшій  ступені  відповідає розчин гіпохлориду  натрія з концентрацією від 2,5% - 5,25%, помилкою  буде  використання  високих  концентрацій, що  мають виражену  токсичність. Разом  із  промиванням  їх  антисептиками  необхідно використовувати  весь  арсенал  ендодонтичних  інструментів  для  механічного очищення  каналів. В молочних  зубах  потрібно  використовуються  інструменти  з  безпечною  верхівкою, для попередження  травмування фолікула.  

Після інструментальної і медикаментозної  обробки  кореневих  каналів  підготовлюють  канал  до пломбування. Якщо  канал  пломбують,  ретельно не зупинивши  кровотечу, то  можливе  утворення  гематоми  в  періодонті,  що викликає  тривалий  постпломбувальний  біль. Паста  недостатньо  обтурує канал  і  згодом  розсмоктується.

В зубах з незавершеним формуванням корення застосовують тимчасове пломбування кореневих каналів, що  дозволяє завершити апексогенез, пастами на основі гідроксида кальція. А в молочні зуби  пломбують пастами, без гутаперчі,  що  розсмоктуються  паралельно  з  резорбцією  корення.  Неправильний  вибір  пломбувального  матеріалу  для  кореневих каналів  може  призвести  порушення   формування корення, навіть  до видалення  зуба. В 60-70-х роках XX століття  було  дуже  поширене   пломбування  кореневих  каналів  постійних  зубів  нетвердіючими пастами. Доведено, що  вони  швидко  розсмоктуються  і  канал  залишається  порожнім. Результат  такого  лікування – прогресуючий  періодонтит. Пломбування кореневих  каналів  фронтальних  зубів  резорцин-формаліновою  пастою та її аналогами  призводить  до  порожевіння  коронки  зуба  і  необхідності косметичного  протезування.

Методика пломбування повинна бути точно витримана. При відсутності періапікальних  змін  біля  верхівки кореня зуба при лікуванні  пульпіту недопустиме  як  виведення пломбувального  матеріалу за межі кореневого каналу, так  і  недопломбування його. За  останніми  даними, при  видаленні пульпи  під  анестезією  можна  залишити 1,0-1,5 мм  пульпи і, відповідно, кореневий  канал  буде  недопломбовано  на  стільки ж.

Кореневий канал  повинен  бути  запломбований  на  всій  протяжності, рівномірно, без пустот і повітряних пор. Його пломбують до фізіологічної верхівки (бажано під контролем рентгенографії). За наявності  змін у періодонті можливе  пломбування  каналів до анатомічної  верхівки.

Багато лікарів продовжує вважати, що імпрегнація каналів резорцин-формаліновою сумішшю, яка має виражену  антисептичну і муміфікуючу дію, позбавляє  їх  від  необхідності  проходити і пломбувати кореневі канали до верхівки. Встановлено, що коли канал не запломбований, у періодонті розвиваються деструктивні зміни в 75% випадків. Це  не  стосується тих зубів які  після  імпрегнації  були  якісно  запломбовані  із  використанням  резорцин-формалінової пасти (Боровський Є.В., Свистунова І.А., Кочергін В.І., 1997).
Якщо кореневий канал недопломбований (встановлюється рентгенологічно), його допломбовують.

Підчас маніпуляцій в каналах можливі ускладнення пов’язані з порушенням правил застосування  інструментів,  із-за  необережності:
a) попадання ендодонтичних інструментів у дихальні шляхи чи травний канал;
b) перфорація стінок дна або порожнини зуба чи стінки кореня
c) відлом інструмента в кореневому каналі.

Тактика лікаря при вдиханні чи проковтувані інструментів пацієнтом зводиться до негайної допомоги із залученням бригади швидкої допомоги. Ці ускладнення мають серйозні наслідки, аж до смертельних випадків. Б. Перфорація твердих тканин зуба.

Система Orphus

Другие статьи

Хронический периодонтит у детей. Жалобы, симптомы.

При осмотре определяется свищевой ход либо рубцовые изменения в области его закрытия. При инфекционном периодонтите во время осмотра коронковой части зуба выявляют глубокую кариозную полость, либо перелом

Лечение пульпита временных зубов у детей. Частичная пульпэктомия (высокая ампутация).

Данный метод применяют в однокорневых временных зубах с незавершенным формированием корня. После раскрытия полости зуба удаляют пульпу из канала твердосплавным шаровидным или торцевым бором

Хронический периодонтит у детей. Лечение. Кальцийсодержащие препараты. Часть 2.

Одним из основных положительных эффектов является стимуляция кальций-содержащими препаратами образования остеоцементного апикального барьера, что позволяет сохранить функциональную

Класифікація пульпітів молочних зубів.

Як видно з класифікації в молочних зубах клінічно відсутні гіперемія пульпи і обмежений пульпіт, а хронічний конкрементозний пульпіт не виникає в молочних зубах взагалі, не існує механізму утворення дентиклів, або петрифікатів.

Ручний ендодонтичний інструментарій.

Ручний інструментарій для обробки кореневих каналів випускається різних розмірів та форм згідно з 150. Звичайно номер інструмента означає діаметр кінчика, який вимірюється в сотих міліметра. Наприклад, № 10 означає, що кінчик інструмента має діаметр 0,1 мм. Кольорове маркірування означає черговість уведення ендодонтичних інструментів.

Лікування гострого періодонтиту постійних зубів у дітей.

Консервативне лікування гострого інфекційного періодонтиту спрямоване на ліквідацію запалення в періодонті, зняття болю і запобігання поширенню запального процесу на інші відділи щелепнолицевої ділянки. Наявність серозного або гнійного ексудату зумовлює необхідність створення його відтоку з періодонта найменш травматичним шляхом — через кореневий канал, що досягається видаленням некротизованих мас із каналу.